Psy rasy maltańczyk

Maltańczyk to jedna z ulubionych ras kanapowych. Jest typowym „pieszczochem”, który szybko przywiązuje się do właściciela i nieustannie domaga się jego uwagi. Jak zadbać o zdrowie tego psa?

zdjecie
Pies maltańczyk – źródło obrazka Wikimedia.org

Maltańczyki generalnie nie mają tendencji do wielu chorób, zwłaszcza jeśli pochodzą ze sprawdzonej hodowli. Należy uważać na tzw. pseudohodowców, dla których liczy się przede wszystkim zysk i namnażanie jak największej ilości szczeniąt. Zazwyczaj młode maltańczyki z pseudohodowli są tańsze i kosztują poniżej 1000 zł. Przed zakupem psa warto zatem  sprawdzić hodowcę oraz upewnić się, jakie jest pochodzenie szczeniaka i czy jego rodzice posiadają rodowód.

Maltańczyki cechuje wilczy apetyt. Uwielbiają być rozpieszczane smakołykami i dodatkowymi porcjami jedzenia. Właściciel musi pamiętać o zachowaniu umiaru w porcjowaniu jedzenia i nieprzekarmianiu swojego pupila. Maltańczyki łatwo wpadają w nadwagę, która z kolei może być przyczyną problemów ze stawami. Mimo że psy tej rasy nie są miłośnikami ruchu, to warto zmuszać je do energicznych spacerów, biegania i zabaw aktywizujących np. z piłką, co dodatkowo uchroni je od otyłości.

Maltańczyki zwykle są okazem zdrowia i spokojnie dożywają kilkunastu lat, mają jednak częste problemy z uzębieniem. Przede wszystkim często borykają się z kamieniem nazębnym, stanami zapalnymi dziąseł i infekcjami, które mogą doprowadzić do wypadania zębów. Istnieje jednak prosty sposób na zapobieganie tym dolegliwościom – wystarczy zadbać o regularną higienę uzębienia poprzez szczotkowanie zębów. Można również podawać specjalne smakołyki do gryzienia zapobiegające powstawaniu kamienia oraz przysmaki odświeżające jamę ustną.

Jednym z największych atutów tej rasy jest piękna, długa sierść, jednak również ona może być przyczyną schorzeń. Pamiętajmy o usuwaniu z uszu nadmiernej ilości owłosienia. Koniecznie oglądajmy także skórę naszego pupila, by kontrolować, czy nie złapał kleszcza bądź pcheł ukrytych pod grubą warstwą sierści. Naturalnie gdy sierść będzie za długa – zwłaszcza na głowie i w okolicach łap – konieczne będzie jej podcięcie, by nie utrudniała psu poruszania.

Maltańczyk nie jest psem chorowitym. Na tle innych ras jest długowiecznym okazem zdrowia, który jednak wymaga opieki i zapobiegania dolegliwościom znamiennym dla tej rasy.

Adminek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *